foto: sos-childrensvillages.org
Klub poslanika Bošnjačke stranke podnio je Skupštini Crne Gore inicijativu za usvajanje rezolucije o priznavanju genocida u Srebrenici.
Podržavamo ovu incijativu i zahtijevamo od svih članova Vlade, uključujući premijera i predsjednika Skupštine, da se javno izjasne po pitanju međunarodno-pravne kvalifikacije zločina koji se dogodio u Srebrenici. Da aktuelna parlamentarna većina svojim potpisom stane iza jednostavne i jasne tvdnje da je u Srebrenici počinjen genocid.
Podsjećamo da od svih zločina tokom rata na prostoru bivše Jugoslavije, međunarodni sudovi su jedino zločin u Srebrenici okarakterisali kao genocid. Tako je označen presudom Međunarodnog suda pravde u Hagu iz februara 2007. godine. Na najveće kazne, doživotni zatvor, osuđeni su Radovan Karadžić, nekadašnji predsednik Republike Srpske i Ratko Mladić, bivši komandant Vojske Republike Srpske.
Skupština Crne Gore 2009. godine usvojila je Deklaraciju o Srebrenici, kojom je potvrdila istoimenu Rezoluciju Evropskog parlamenta. Skupštinska većina 2009. godine imala je jasan stav o ovom pitanju, te se stav članova bivše Vlade koja je bila multinacionalna, kao ni tadašnje vladajuće koalicije i parlamentarne većine koju su činile i partije nacionalnih manjina, nije dovodio u sumnju. Sa čela države, upućivani su izrazi duboke solidarnosti i pijeteta prema svim nevinim žrtvama rata na prostoru bivše Jugoslavije, kojem god narodu pripadale. Zato argumentacija predsjednika Skupštine Alekse Bečića predstavlja ponovno izvrgavanje činjenica i izbjegavanje da se nova parlamentarna većina prema ovom zločinu precizno odredi (dok sa osmijehom govori o ovakvom zlocinu, g. Becic najvise govori o sebi – o nedostatku elementarne pristojnosti, o saosjecanju da i ne govorimo).
Takođe, Crna Gora je u vanjskoj politici partner u okviru brojnih međunarodnih organizacija i inicijativa, zasnovanih između ostalog na principima osude zločina protiv čovječnosti, osuda nasilnih aneksija, rata i pozivanja na rat. Ukoliko izostane izjašnjenje npr. premijera i ministra vanjskih poslova, to će značiti da svjesno varaju i lažu svoje sagovornike i predstavljaju se za ono što nijesu.
Do posljednje predizborne kampanje u crnogorskom društvu postojala je nepisana saglasnost o ovom pitanju, uz naravno sporadične incidente pojedinaca i grupa koji su svoju političku naklonost ekstremnim nacionalističkim partijama iskazivale tako što su slavile etničko čišćenje, mržnju prema drugim narodima, i pripadnicima drugih konfesija. Nažalost, sporadično je postalo redovno. Redovno na protestnim litijama, prečesto na svim našim ulicama u svim našim gradovima.
Svi smo svjedoci da je u predizbornoj kampanji, naročito tokom tzv litija, dominirala velikosrpska propaganda, ista ona kojoj smo svjedočili tokom ratova na teritoriji BiH, Hrvatske, Kosova. Dominirali su oni najzloslutniji simboli – slike ratnih zločinaca – Karadžića i Mladića i pjesme u kojima se veliča rat i okupacija tuđih teritorija. Uloga Srpske pravoslavne crkve i njenog pokojnog poglavara u Crnoj Gori Amfilohija Radovića u ratnoj propagandi i ratu na prostoru BiH, poznata je i domaćoj i regionalnoj javnosti, ali i dobro informisanim međunarodnim adresama.
Čitali smo poruke koje su za sobom ostavljali simpatizeri partija koje su danas dio parlamentarne većine u Crnoj Gori, ispisivanjem prijetećih grafita u čemu su učestvovali čak i lokalni funkcioneri tih partija, kojima se ismijevaju masovna ubistva u Srebrenici, poziva na ponavljanje zločina i promoviše srpski nacionalizam. Oslikavane su i slavljene četničke vođe iz Drugog svjetskog rata Draže Mihailovića i Pavla Đurišića sa uvredljivim porukama prema bošnjačkom stanovništvu.
I sam aktuelni premijer, u svojoj kampanji govorio je o Crnoj Gori kao srpskoj državi, a u više navrata je od strane novinara upitan da se odredi prema pomenutim postupcima svojih pristalica. Na pitanje da li priznaje genocid u Srebrenici nije imao odgovor, tj vješto ga je izbjegavao opštom pričom “da su svi činili zločine”. Video zapisi koji su kružili internetom, a koji svjedoče o premijerovoj prošlosti, ne ostavljaju prostor za sigurnost i spokoj.
To je razlog za zabrinutost Bošnjačke stranke, naših sunarodnika islamske vjeroispovijesti, ali i svih nas koji Crnu Goru vide jedino kao multinacionalnu, multikonfesionalnu, multietničku državu. I takvu je žele i hoće sačuvati.
– Imajući u vidu prijeteće poruke koje smo slušali od nekih poslanika aktuelne parlamentarne većine; da su se neki poslanici jasno deklarisali kao negatori genocida u Srebrenici;
-Svjedočeći legalizovanju i sprovođenju politika Srpske pravoslavne crkve i diskriminatorni odnos prema drugim vjerskim organizacijama i vjernicima;
– Znajući da je Vlada sačinjena od ljudi koji su u bliskim rođačkim i poslovnim vezama sa SPC, njenim finansijerima i propagatorima;
– Sa teskim sjecanjima na stradanja nase muslimanske brace tokom rata u BıH, obavezujuci se da necemo dozvoliti da se nevine zrtve zaborave, a slave njihovi dzelati;
Apelujemo da se aktuelno državno rukovodstvo jasno odredi prema pitanju oko kojeg je ujedinjen čitav civilizovani svijet.
Na taj način prije svega će pokazati pijetet prema žrtvama srpskog terora u Srebrenici, poštovanje prema našim sunarodnicima, Bošnjacima i Muslimanima;
Na taj način će se ograditi od svih pojedinaca koji prizivaju etničko čišćenje, promovišu veliku Srbiju, slave ratne zločince i šire mržnju prema nesrpskom stanovništvu u Crnoj Gori;
Na taj način poručiće i svim građanima Crne Gore, i svim inostranim adresama, da će zagovarati mir i međuetnički sklad, poštovati i promovisati različitosti, te da neće biti tolerancije za jezik mržnje i ratnohuškačku propagandu.
Ukoliko to ne učine, ukoliko prećute, znači da potvrđuju naše strijepnje i poručuju nam suprotno.